Zázračné náplasti, aneb jak se zbavit bolesti

Zveřejněno v Pro ženy
Od - středa, 23. červen 2021 15:03

Po dlouhé odmlce mají opět zelenou kurzy všeho druhu. Fakulta zdravotnických studií (FZS) ZČU v Plzni na tuto možnost přítomně reaguje. Pořádá a připravuje vzdělávací akce pro svoje studenty i veřejnost. Úspěch slaví například kurz moderní terapie svalů Taping a Kineziotaping.

E1CB5116 8EB6 42EA BA71 F8DC1236BA06

Na Fakultě zdravotnických studií v Plzni se rozběhly víkendové kurzy. V termínu 29. - 30. května a 12. - 13. června proběhl i dlouho očekávaný kurz Tapingu a Kineziotapingu. Mezi průkopníky této japonské metody u nás patří renomovaný specialista Stanislav Flandera, který kurz vedl. O čem byl a jak proběhl?

Taping je v regeneraci a rehabilitaci těla převratná a vyhledávaná technika. Ta spočívá v oblepování a zpevňování kloubů a svalů speciálními pevnými páskami. Velmi jemným a šetrným způsobem zvyšuje léčebné a ozdravné procesy pooperačních a poúrazových stavů. Cíleně se zaměřuje na problematické partie jako jsou klouby, svaly, šlachy a vazy, a prodlužuje uvolňující účinek masáží. Dnešní sportovní svět by se bez tapingu neobešel.

Pokud je “tejp” aplikován správně, má překvapivě pozitivní účinky a v krátké době může absolutně neinvazivním způsobem ulevit od bolesti.

Taping ovšem nese také svá rizika, tedy pokud je prováděn laicky a neodborně. Laik není plně schopen odlišit sval od šlachy, vazu či fascie. Lepit si pásky sami pomocí ilustračních obrázků, videí či „okoukáním“, se doporučuje dělat pouze u lehčích zdravotních problémů. Vždy je ale třeba dbát na přesné dodržení postupu. U závažnějších zdravotních problémů vždy vyhledejte odborníka.

Hlavní výhodou tapingu je jednoduchá a rychlá aplikace, a okamžitá účinnost

Moderní verze terapie svalů je kinesiotaping, která se objevila v 80. letech minulého století. Oproti klasickému tapingu neomezuje hybnost postiženého místa a navíc podporuje jeho hojení.

 

Kinesiotape vypadá podobně jako “tejp” klasický, ale s tou výjimkou, že je více elastický v případě natahování, i při sundávání. Elasticitu zajišťuje velmi pružné vlákno polyurethanu, které je omotáno 100% bavlnou, což zajišťuje rychlé schnutí a prodyšnost. Kinesiotape se tím pádem dá používat i v bazénu či při sprchování.

Kouzlo kinesiotapu spočívá v tom, že svým napnutím dokáže nadzvednout kůži, díky čemuž se zvětší prostor mezi kožními vrstvami a svalem. To zajistí snížení tlaku na receptory. Výsledkem je snížení bolesti a zahřátí daného místa.

Účastníci víkendového kurzu se naučili tejpovat všechny malé i velké klouby těla a hlavní svalové skupiny, včetně achillovky. Největší zájem měli o taping kotníků a zad. ,,Mám velikou radost, že se nám po dlouhé odmlce, způsobené pandemií COVID-19, opět podařilo uspořádat dva víkendové kurzy pro naše studenty i širokou veřejnost. Největší zájem o účast byl ze strany našich studentů fyzioterapie, ale zájem jsme zaznamenali i mezi studenty zdravotnického záchranářství nebo porodní asistence. Sama jsem se kurzu zúčastnila a byl to opravdu zážitek,“ říká koordinátorka kurzu Barbora Koreisová. ,,Už teď mohu zájemcům o kurzy přislíbit, že i v novém akademickém roce si přijdou na své,“ dodává Koreisová.

Autor: Markéta Hallová