×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Starostové dál jednají o koalici, čeká se na rozhodnutí hejtmana

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 4. únor 2020 09:25
Hejtman Josef Bernard Josef Bernard.

Starostové a nezávislí (STAN) pokračují v předvolebních námluvách. Podle šéfa hnutí Pavla Čížka stále není jasné, zda se do čela vznikající koalice pro krajské volby postaví hejtman Josef Bernard z ČSSD. Ten nyní objíždí Plzeňský kraj, přičemž jeho cesty stále více připomínají předvolební kampaň. Kandidaturu ale dosud nepotvrdil, ani nevyloučil.

Nejblíže k uzavření dohody má STAN s uskupením Pro zdraví a sport a Občany patrioty. „Žádné memorandum o spolupráci jsme zatím nepodepsali, ale máme ústní dohodu. O finální podobě koalice dál jednáme, vše chceme uzavřít do konce února,“ potvrdil Čížek.

Stejně hovořil i zástupce Občanů patriotů Jan Michálek. „Stále jednáme, dohodu zatím uzavřenou nemáme. S dosavadní spoluprací se Starosty jsme ale spokojeni,“ řekl Michálek.

STAN a Patrioti totiž spojili síly už v krajských volbách v roce 2016, kdy získali čtyři křesla v krajském zastupitelstvu včetně místa v Radě, které drží právě náměstek hejtmana Čížek. Na společné kandidátce se za Občany patrioty objevili také bývalý extraligový hokejista Michal Dvořák a autor pohádkových večerníčků a dnes už i senátor Václav Chaloupek.

Čeká se na hejtmana

STAN navíc jedná o spolupráci i s TOP 09 a Stranou zelených. Ještě více skloňované je pak jméno hejtmana Josefa Bernarda. Ten odmítl kandidovat za ČSSD, když za důvod označil negativní názory stranických kolegů na svou osobu. Naopak Bernardovy prozápadní a antikomunistické postoje jsou blíže středopravicovým subjektům včetně STAN a TOP 09.

Josef Bernard od nás dostal nabídku, ale dosud se nevyjádřil. Je to jeho osobní rozhodnutí“ – Pavel Čížek, krajský šéf STAN a náměstek hejtmana.

„Josef Bernard od nás dostal nabídku, ale dosud se nevyjádřil. Je to jeho osobní rozhodnutí,“ řekl Čížek. Michálek se k možné Bernardově kandidatuře a k tomu, zda právě jeho osoba je předmětem jednání, nechtěl blíže vyjadřovat. „Spekulace nekomentuji,“ reagoval Michálek.

Tajemný zůstává i samotný Bernard, který v současnosti objíždí Plzeňský kraj. Putování bývalého generálního ředitele Škody Transportation po regionu a reportáže na facebookové stránce čím dál tím více připomínají předvolební kampaň. Jen za leden Bernard v rámci takzvaného Hejtmanského dne stihl navštívit Horažďovice, Horšovský Týn nebo Přeštice.

Bernard má blízko i k TOP 09

V kuloárech se hovoří o tom, že pokud se nakonec hejtman se STAN a dalšími subjekty dohodne, bude se volební subjekt jmenovat Hejtman a Starostové s podporou TOP 09. Určité sympatie mezi subjekty naznačila už Bernardova návštěva reprezentačního plesu TOP 09. Topka ale jedná o spolupráci i s ODS. I v tomto případě by ale kandidátku jen podpořila.

Jisté také je, že případnou kandidaturou by Bernard zpečetil svůj konec v ČSSD, kam vstoupil před čtyřmi lety. Podle stanov by totiž kandidatura za odlišný subjekt automaticky vedla k ukončení řádného členství ve straně. Bernard na poslední dotaz redakce uvedl, že dohodu s žádným subjektem nemá. Více ale k tématu nesdělil a kandidaturu za jinou stranu či koalici než je ČSSD jednoznačně nevyloučil.

(jak)