Volby ukázaly strmý pád ČSSD a ODS: Kýve se pod Hamáčkem a Fialou židle?

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 9. říjen 2020 12:00
Foto 1 Fiala se po volbách vyfotil se šéfkou TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou a šéfem lidovců Marianem Jurečkou. Naznačil tak možnou spolupráci tří stran ve sněmovních volbách. Zdroj: Facebook Petra Fialy

Totální debakl uštědřili voliči v krajských volbách sociální demokracii, komunistům a ODS. Zatímco sociální demokraté v celostátním součtu nezískali ani 5 procent hlasů, nejsilnější pravicová strana v zemi dosáhla na necelých 7 procent hlasů – i to je však žalostně málo. Pod šéfy ČSSD a KSČM se rázem rozkývala židle, a jistý si nemůže být ani Petr Fiala.

Vyjednávání o koalici pro sněmovní volby odstartovali i Piráti se STAN. Na snímku předseda Pirátů Ivan Bartoš a šéf STAN Vít Rakušan. Zdroj: Facebook Víta Rakušana

Petr Fiala je v čele ODS už šest let, když v roce 2014 na postu předsedy nahradil ve funkci Petra Načase. Strana se pod jeho vedením stabilizovala, politologové i lidé z členské základny ale už roky otevřeně hovoří o tom, že ODS v čele s Fialou nemá šanci se posunout dál. Nyní je situace ještě vážnější. Poslední volby ukazují, že občanští demokraté padají ke dnu.

V letošních krajských volbách strana obdržela 6,97 % hlasů a na první pohled je patrné, že uspěla pouze tam, kde vytvořila předvolební koalice. Příkladem je Plzeňský kraj, který patří mezi bašty ODS. To však pro nejsilnější pravicovou stranu v zemi nemůže být útěchou. Petr Fiala se přesto snaží mluvit sebevědomě a hovoří o volebních úspěchu.

„Je zjevné, že sázka na koalice se vyplatila,“ komentoval Fiala výsledky voleb. Ještě letos na kongresu ODS, na kterém probíhala volba šéfa strany, přitom po svém znovuzvolení hovořil takto. „Slibuji vám, že příští kongres budeme pořádat jako silná vládní strana,“ řekl Fiala.

Nyní už je ale jasné, že tomu tak úplně nebude. Spíše než o stranu totiž půjde o koalici, protože osamocená ODS by ve volbách zjevně neexcelovala. I proto už Fiala chystá koalici s TOP 09 a lidovci, která zřejmě bude konkurovat středolevicové koalici STAN a Pirátů.

Řada straníků si tak po proběhlých volbách znovu pokládá otázku, zda ODS nepotřebuje po šesti letech změnu a nový impuls. Stále více je totiž evidentní, že profesorská politika Petra Fialy v porovnání s lídry jiných stran, jmenovitě STAN a Pirátů, působí nudně a neoslovuje mladší generace, kde ODS ujíždí vlak. Fialova politika antibabiš už je navíc dávno přežitá.

Hamáček může skončit už za tři měsíce

V daleko větší křeči je ČSSD. Levicová strana nedokáže oslovovat voliče, které jim během společné vlády s ANO přebral Andrej Babiš. Navíc začíná být personálně zcela vyprázdněná. Ze strany už před volbami začali postupně odcházet osobnosti. V Plzeňském kraji mezi ně patřil například Josef Bernard, který po odchodu ze strany oznámil spolupráci se STAN.

Současný šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček si získal přízeň voličů v době koronavirové krize. Ani to však nestačilo k tomu, aby se sociální demokraté ve volbách vyhnuli totálnímu debaklu. Rázem se tak pod tlakem ocitla nejen strana, ale i její lídr, který zatím vyvození odpovědnosti a možný odchod z čela strany odmítá.

„Nevidím důvod teď stranu nějak destabilizovat,“ uvedl na dotazy médií. Zároveň však odkázal na to, že za tři měsíce čeká stranu celostátní sjezd. Právě na něm se podle Hamáčka rozhodne, v jakém složení ČSSD půjde do sněmovních voleb.

Vojtěch už nabídl funkci

Ještě méně hlasů (4,76 %) než ČSSD získali komunisté, pro které se ovšem nejednalo o tak strmý pád jako v případě sociálních demokratů. Šéf komunistů Vojtěch Filip ihned po volebním propadáku nabídl svou funkci k dispozici.

„Myslím, že je logické, že jednotliví funkcionáři jako já nebo místopředsedové zváží nejen své nominace, ale i svůj podíl na výsledku voleb,“ sdělil Filip.