Ve vedení města teď nastal rozkol, někteří radní si myslí, že by se mělo výběrové řízení zopakovat. V tomto případě však hrozí nebezpečí, že by případní organizátoři festivalu neměli dostatek času na jeho přípravu. Konečné slovo teď budou mít v celé záležitosti zastupitelé města. Opakuje se tak situace, která se stala už před osmi lety. Už tehdy dali zastupitelé přednost společnosti, která se umístila ve výběrovém řízení na druhém místě, navzdory doporučení kulturní komise.
Společnost ArtProm neuspěla se svou žádostí podle informací úterního vydání MF Dnes pro formální důvody, protože nedodržela podmínky dotačního programu a ze soutěže tam byla vyřazena. A to přesto, že dal Odbor kultury Magistrátu města Plzně všem žadatelům možnost konzultace správného vyplnění žádosti.
Jak uvedl deník MF Dnes, náměstkyně primátora pro kulturu Eliška Bartáková (ANO) předkládá zastupitelům návrh schválit udělení grantu Agentuře Nashledanou. Je přesvědčena o tom, že vyřazení společnosti ArtProm bylo oprávněné, protože nesplnila kritéria a podle pravidel byla vyřazena. Náměstkyně potvrdila, že se rada neshodla, jak na situaci reagovat,vedení města se v této záležitosti neshodlo a nevzniklo k tomu usnesení rady.
Primátor Martin Baxa (ODS) pro MF Dnes uvedl, že rozhodnutí o vyražení jednoho ze zájemců bylo naprosto oprávněné. „Ale v radě se vedla diskuse, zda u tak důležitého grantu, který se týká zajištění čtyřletého projektu Živá ulice, nezvážit, že by se soutěž vypsala znovu, aby se mohl regulérně utkat větší počet žadatelů," uvedl. Zástupce společnosti ArtProm Matěj Halas v MF Dnes uznal, že jeho firma nedodržela předepsaný postup a chápe, že existují formuláře, které je třeba respektovat. Zároveň se však domnívá, že pochybení v nabídce jeho společnosti nebylo tak závažné, aby byla vyřazena.
Za vítěze výběrového řízení se považuje Lukáš Krásný se svojí Agenturou Nashledanou. „Na začátku května vypsalo město čtyřletý dotační program na akci Živá ulice, uzávěrka byla do 26. června. Než se odevzdávaly vyplněné žádosti, byla možnost konzultace na odboru kultury s předpřipravenou žádostí, které jsme využili. Tam úředníci zkontrolovali, že v naší žádosti nic nechybí. V září jsme byli pozváni na osobní prezentaci projektu před komisí složenou z odborníků. Až teď jsme se dozvěděli, že obě komise, jak ta z odborníků, tak i kulturní komise při magistrátu, doporučily naši nabídku. Radou města to ale neprošlo a teď to jde do zastupitelstva,“ uvedl pro Plzen.cz Lukáš Krásný.
Krásný dále uvedl, že stejná situace se jeho agentuře stala už před osmi lety, kdy kulturní komise doporučily jeho žádost, ale zastupitelstvo rozhodlo že festival nebude pořádat Agentura Nashledanou. „Přiklepli to agentuře, která skončila za námi. To je ta stejná agentura, která tentokrát opět neuspěla,“ zdůraznil Lukáš Krásný. Festivalu by chtěl pro příští léta vrátit jeho rozčlenění do žánrových bloků. „Chceme dát šanci zejména místním skupinám a umělcům z Plzeňského kraje, kteří jsou zde populární a lidé je chtějí. Myslíme i na seniory, kteří rozhodně neposlouchají jen dechovku, ale i bigbít a rock,“ řekl šéf Agentury Nashledanou.
S pořádáním velkých akcí má Krásný bohatou zkušenost. Na svém kontě má produkci celé řady festivalů, jako jsou Léto v Prazdroji, Gambrinus dny, Pilsner fest, celorepublikový festival Gaudeamus igitur, loni produkčně zajišťoval představení Prodané nevěsty na plzeňském náměstí Republiky. „Věříme si, že zvládneme i organizaci festivalu Živá ulice,“ doplnil Krásný.