
Plzeňský kraj má i nadále zájem o bývalé lázně v Plzni
Plzeňský kraj by měl dostat příští týden vyjádření italského majitele, firmy TWB Praha, jestli mu prodá zchátralé bývalé lázně v centru Plzně. Za nevyužitý, částečně památkově chráněný objekt, kde je teď pouze paintballová střelnice, kraj nabídl 140 milionů korun, což vychází z odhadu znalce. Do konce července by měl mít kraj také audit lázní od externí firmy. Teprve pak by se o případném prodeji diskutovalo. ČTK to řekl hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Koupi by muselo schvalovat zastupitelstvo.
Milovníci historie se mohou těšit na Archeologické léto
Katedra archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni se opět připojila k projektu Archeologické léto, který už potřetí pořádají Archeologické ústavy Akademie věd ČR v Praze a v Brně ve spolupráci s dalšími pracovišti. V doprovodu archeologů mohou lidé navštívit více než 90 zajímavých míst po celé republice. Plzeňští archeologové zvou na šest lokalit v Plzeňském, Ústeckém, Středočeském i Jihočeském kraji.
Archeologové Fakulty filozofické letos opět představí zříceninu Manského domu v areálu hradu Křivoklát, kde se prohlídky s úspěchem konaly už vloni, zájemce zavedou také na zříceninu hradu Vlčtejn, do archeoskanzenu v plzeňské zoo, na jihočeské hradiště Kněží hora u Katovic a na tvrz Tichá. Stejně jako vloni nabízí veřejnosti také jedinečnou příležitost vidět na vlastní oči právě probíhající výzkum, který odhaluje mohylu u Račiněvsi na Ústecku.
Opět platí, že účast na většině prohlídek Archeologického léta je bezplatná, nicméně kvůli kapacitě je nutné si místa zarezervovat.
Plzeňský kraj
Vlčtejn (7. 7. v 10:00) – Menší hrad s palácem jako hlavní obrannou i obytnou stavbou sehrál klíčovou roli za husitských válek i na počátku 2. poloviny 14. století, kdy se stal centrem rožmberských držav v regionu. Výklad bude zaměřen nejen na stavební podobu hradu, ale také na rozbor majetkoprávní situace v této oblasti na počátku 2. poloviny 14. století. Prohlídku zříceniny připravuje Fakulta filozofická ZČU a Archeologický ústav Akademie věd České republiky, Praha.
Archeoskanzen pravěku Plzeň (23. 7., 24. 7., 20. 8. a 21. 8. v 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00) – Jádro archeoskanzenu v areálu Zoologické a botanické zahrady města Plzně sestává z osady starší doby železné (halštatské), kterou tvoří především tři domy (nadzemní sloupový dům a dvě polozemnice), odkryté v západních Čechách. V osadě se dále nachází hrnčířská pec, dvě ohniště a přístřešek s jílem, doprovázejí ji záhony se starými a tradičními odrůdami rostlin. Návštěvníci mohou objekty a stavby vidět celoročně, ale během Archeologického léta si prohlédnou také jejich interiéry a uvidí ukázky rozmanitých činností a řemesel, to vše s odborným výkladem. Některé činnosti si také vyzkoušejí. Prohlídku připravuje Fakulta filozofická ZČU a spolek Oživená (pre)historie.
Ústecký kraj
Račiněves – Vražkov (9. 8. v 16:00) – Takzvanou dlouhou mohylu, pohřební monument z pozdní doby kamenné, představí prohlídka během probíhajícího archeologického výzkumu. Závěr podlouhlé stavby byl v prostoru pískovny v Račiněvsi objeven při záchranných archeologických výzkumech v roce 1998. Mohyla byla dlouhá několik desítek metrů a široká asi šest metrů. Pravděpodobně jde o eneolitickou mohylu podobnou té, která byla prozkoumána již v 70. letech 20. století v Březně u Loun. Konstrukčně jsou tyto mohyly odlišné od těch zkoumaných v loňském roce v nedalekých Dušníkách a Vražkově, ale jsou přibližně stejného stáří. V Čechách se podobných objektů zachovalo velmi málo. Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost seznámit se s metodami a postupy terénního archeologického výzkumu, prohlédnout si právě objevené artefakty a poznat nejnovější výsledky interdisciplinárního projektu, zaměřeného právě na výzkum pohřebních monumentů pozdní doby kamenné.
Středočeský kraj
Manský dům hradu Křivoklát (8. 7., 15. 7. a 22. 7. v 10:00) - Na konci 14. století vznikl v severozápadní části areálu hradu Křivoklát opevněný komplex, tvořený plochostropým palácem a obytnou věží, oddělený od prvního hradního nádvoří úzkým komunikačním koridorem. Podle archeologických nálezů sloužil potřebám především ušlechtilých hradních manů, příčinou jeho zániku se stal rozsáhlý požár, který 18. března 1422 zachvátil značnou část hradu a vedl ke vzniku unikátní „pompejské“ situace, která se stala zdrojem jednoho z nejvýznamnějších vzorků středověké hmotné kultury z hradního prostředí v Evropě. Na prohlídku Manského domu a vybraných částí hradu Křivoklát naváže od 13 hodin prohlídka výstavy v Hamouzově statku, kde jsou instalovány nálezy z výzkumu raně středověkého pohřebiště ve Zbečně. Prohlídku připravují Fakulta filozofická ZČU a Archeologický ústav Akademie věd České republiky, Praha, ve spolupráci s Muzeem T. G. M. Rakovník.
Jihočeský kraj
Kněží hora u Katovic (4. 7. a 11. 7. ve 14:00) - Výšinné sídliště z období pravěku a opevněné hradiště raně středověkého stáří představuje výraznou kulturní památku a jedno z nejrozsáhlejších opevněných sídel raně středověkého období v jižních Čechách. K vidění je celá řada dobře zachovaných terénních objektů vzniklých lidskou činností, zejména fortifikační systémy v podobě několikanásobných valů a příkopů. Hradiště tvoří nejen centrální část, ale také několik předhradí s množstvím různých bran a vstupů. Kromě starších archeologických výzkumů byla tato lokalita zkoumána v letech 2016–2017 při studentských praxích katedry archeologie Fakulty filozofické, díky kterým se podařilo odhalit řadu nových skutečností.
Tvrz Tichá (14. 7. v 11:00) - Středověký opevněný objekt v Tiché se nachází na nejasné hranici mezi hradem a tvrzí a díky více než deset let trvajícímu archeologickému výzkumu se řadí k nejlépe prozkoumaným opevněným středověkým lokalitám v jižních Čechách. V minulých letech procházela Tichá rozsáhlou rekonstrukcí. Obnoveno bylo poslední patro věže a nově bylo v předpolí lokality vystavěno muzeum. V rámci výkladu bude věnována pozornost pravěkým depotům nalezeným v bezprostředním i širším okolí. Součástí prohlídky bude návštěva nově otevřeného muzea. Prohlídku zříceniny připravuje Fakulta filozofická ZČU a Archeologický ústav Akademie věd České republiky, Praha, ve spolupráci s Archeologickým ústavem Jihočeské univerzity a Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích.
Zdroj: ZČU
Část turistické trasy k šumavským Předním Paštím je uzavřena kvůli nebezpečným suchým stromům
Správa NP Šumava odstraní v průměru téměř 3000 suchých a nebezpečných stromů podél turistických tras ročně. Jsou však lokality, na kterých by pokácení všech nebezpečných souší způsobilo vznik velkých holin a tím by došlo ke zhoršení stavu ekosystému. Přesně taková situace nastala podél turistické trasy vedoucí z Paštěckého mostu od Otavy k zaniklé osadě Přední Paště.
Nezletilí zapíjeli konec školního roku v Borském parku
Konec školního roku by se měl zapít, řekla si čtyřčlenná partička mladých "mužů" a slečen, která vyrazila do Borského parku. Problém je, že ani jednomu z povedené čtveřice nebylo 18 let. Navíc měli tu smůlu, že je na místě vyhmátli strážníci ze služebny Městské policie Plzeň – Bory, kteří nevěřili svým očím, když děcka ve věku 14, 15 a 17 let nadýchala přes jedno promile. Přístroj Dräger při orientační dechové zkoušce vykázal u nejmladšího z nich hodnotu 1,56 promile, u nejstaršího 1,85 promile. Teenagery si vyzvedli jejich zákonní zástupci poté, co je strážníci zkontaktovali. Do parku také dorazili policisté ČR, kteří byli přivoláni a kteří se začali danou záležitostí dále zabývat. Setkání strážníků a podnapilých mladistvých nebylo dílem náhody. Městská policie se totiž poslední den školního roku zaměřila právě na dodržování zákazu požívání a podávání alkoholu dětem a mladistvým. Cílem pozornosti byly především parky a další odpočinková místa, na nichž se obvykle mladí po vyučování setkávají.
Stezka na Olšině bude týden mimo provoz
Naučná stezka Olšina, která je jednou z nejoblíbenějších turistických tras na Šumavě bude až do pátku 8. července mimo provoz. Oznámily to Vojenské lesy a statky ČR (VLS), které jsou provozovatelem této návštěvnická trasy. Důvodem je vysoký stav vody po aktuálních deštích, který stezku zatopil a poškodil.
Kvalita vody na koupalištích v Plzeňském kraji je většinou dobrá
Dobré podmínky pro koupání bez hygienického rizika pro plavce nabízí na začátku prázdnin většina venkovních koupališť v Plzeňském kraji, monitorovaných hygieniky. Na některých místech, například v biotopu v Blovicích, se kvalita vody zlepšila. Jako zhoršenou hodnotí hygienici kvůli mikrobiologickým ukazatelům vodu v jezírku Košutka v Plzni. Hydrobiolog Jindřich Duras, který kvalitu vody rovněž sleduje, nedoporučuje ke koupání ani přehradu České údolí u Plzně.
Zahajujícím filmem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary budou letos "Superhrdinové"
Už je to tady. Dnes začínají prázdniny, ale kromě toho je 1. červenec 2022 také začátkem 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Filmem, který letos zahájí tento svátek filmových nadšenců, se jmenuje "Superhrdinové".
Konec prázdnin bude v Plzni tradičně patřit multižánrovému Festivalu na ulici
Více než stovku koncertů, zajímavé hudební projekty a bohatý doprovodný program nabídne i letos na konci prázdnin plzeňský multižánrový Festival na ulici. Devítidenní tradiční přehlídka přinese do ulic a klubů centra města desítky hodin kulturního programu, řekl ČTK Lukáš Krásný za pořadatelskou Agenturu Nashledanou. Festival potrvá od 19. do 27. srpna a vstup na programy je zdarma.
Cyklisté fyzicky napadli u Gerlovy Hutě řidiče kamionu s kůrovcovým dřevem
Dva cyklisté tento týden napadli na Šumavě řidiče kamionu, který z lesa odvážel vytěžené kůrovcové dřevo. Údajně jim vadilo, že se musí na lesní cestě nákladnímu vozu vyhnout, informovala ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. S agresivitou se lesníci setkávají, zejména v turistických oblastech. Incidentem se jako přestupkem zabývá policie, která pátrá po totožnosti cyklistů, potvrdila ČTK policejní mluvčí Barbora Šmaterová.
Na základních školách v Plzni se rozdávalo vysvědčení
Přibližně 15.000 dětí na plzeňských základkách si včera přišlo proo vysvědčení. Po náročném roce, který poznamenala pandemie koronaviru a řada omezení a opakovaných karantén jim začnou dvouměsíční prázdniny. Vysvědčení dostaly po zhruba čtvrtroční docházce také děti ukrajinských uprchlíků, které se zapojily do výuky.