×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10019

Již podevatenácté se o prázdninách v karlovarské galerii umění konala tradiční akce pro 16 tvořivých dětí, které baví výtvarné aktivity. Galerie umění Karlovy Vary připravila formou příměstského letního tábora s denním docházením týdenní Výtvarné léto v galerii. Děti se seznámily s různými výtvarnými technikami, ke kterým je pod vedením Jitky Barochové motivovalo české moderní umění ze stálé expozice (konkrétně obrazy Pavla Besty, Oldřicha Tichého, Olgy Karlíkové, Josefa Istlera, Jindřicha Štyrského, Otakara Slavíka, Zdeňka Sýkory a jedna fotografie Zbyňka Illka).

Ministerstvo práce a sociálních věcí spouští zásadní novinku: zjednodušení administrace příspěvku na bydlení. Od 1. července si lidé mohou o tuto formu pomoci požádat pohodlně online a odpadne jim tak nutnost vyplňovat rozsáhlé formuláře na pobočkách Úřadu práce. Na webu MPSV je možné vyplnit nový digitální formulář, a to jak na počítači, tak na chytrém telefonu či tabletu. Příspěvek je určen domácnostem, které nemají dostatečné příjmy na to, aby pokryly stávající náklady za bydlení.

Opětovný nárůst onemocnění covid-19 je patrný ve většině zemí EU. Souvisí s šířením nových subvariant Omikronu. Zdravotní dopad šíření nákazy v České republice je zatím mírný, nedochází k nárůstu počtu těžkých případů v nemocnicích. Systém řídícího týmu ministerstva zdravotnictví je na zvyšující se čísla připraven.

Volební kampaň před podzimními komunálními volbami strany a hnutí v Plzeňském kraji rozjedou naplno většinou v průběhu prázdnin. Už nyní se ale objevují první plakáty. Strany kladou důraz na kontaktní kampaň a na lokální témata. Zvyšující růst cen se v kampani může projevit menším množstvím vizuální reklamy, což chtějí kandidáti kompenzovat větším důrazem na osobní setkávání s voliči a posílením aktivit na sociálních sítích. Shodly se na tom strany a subjekty, které odpověděly na otázky ČTK.

pondělí, 4. červenec 2022 08:42

Dvacet kilo česneku si odnesl neznámý pachatel

Kuriózní případ řeší policisté obvodního oddělení Hrádek, kteří pátrají po totožnosti neznámého pachatele. Ten ukradl okolo 20 kilogramů česneku, což je přibližně tři sta paliček. To, mu ale nestačilo, tak sebral i dvě světla a fotopast. Celková škoda způsobená majiteli činí 6 000 korun a případ je zaevidován jako přestupek proti majetku. Hrádečtí policisté ohledali místo činu a v okolí provedli šetření. Bojí se přičinlivý zloděj upírů nebo se chystá v Plzni otevřít novou topinkárnu?

Diakonie Západ má hned pět služeb, které se věnují péči o klienty s různými formami mentálního postižení a poruchou autistického spektra. Každá služba má svá specifika – někde v rámci aktivizačních služeb vyrábí svíčky, jinde tkají koberce, rádi zpívají, jezdí na výlety nebo se starají o zahrádku a o slepice. Co ale všechny jejich klienty s tímto typem znevýhodnění spojuje, je vaření a samozřejmě také ochutnávání vlastních výtvorů. Vždyť například krájení nebo strouhání jsou přesně ty činnosti, které jejich klienti zvládnou a trénují u toho jemnou motoriku a soustředění.

Stromy jsou jedním z hlavních prvků formujících naši krajinu. Ty nejvýznamnější pak požívají zvláštní ochrany po udělení statutu památného stromu. Tři takové rostou i v Mirošově u Rokycan. Dvojice lip u křížku u silnice na Příkosice byla letos nominována do ankety Strom roku a další památná lípa stojí u kapličky na tvrzišti u soutoku Skořického a Příkosického potoka. Ještě před několika lety se Mirošov pyšnil i čtvrtým památným stromem. Mirošovský topol rostl u zdejší čerpací stanice, ale roku 2005 uhynul.

V kostele sv. Mořice u Annína na Šumavě se od začátku července naplno rozjíždí letošní Mouřenecké léto 2022. Multižánrový cyklus duchovních, kulturních nebo vzdělávacích akcí letos láká na bohoslužby, denní i noční prohlídky, ale také na koncerty Báry Basikové nebo Nezmarů.

Plzeň nechce prodávat městské byty, kterých má 2655, ale naopak jejich počet navyšovat. Připravuje se na větší zájem o nájemní bydlení, protože dostupnost hypoték klesá. V osmi místech postaví za téměř miliardu zhruba 400 nájemních bytů, které by měly být hotové do čtyř až šesti let. Od roku 2014 město dělá změny v bytové politice s cílem zlepšit využitelnost městských bytů a postupně navýšit jejich počet, řekl ČTK primátorův náměstek David Šlouf (ODS). Většina bytů, které město vlastní, jsou první kategorie. Trend zvyšování počtu městských nájemních bytů opozice kvituje, přesto by město mělo být podle ní v této oblasti ještě aktivnější.

"V roce 2015 jsme měli kvůli špatnému technickému stavu 311 dlouhodobě volných bytů, kde nebyly takové podmínky, aby se daly pronajímat. Postupně byly opraveny. Od roku 2016 do konce roku 2022 město vybuduje 305 nových bytů, a to novou výstavbou a rekonstrukcí nevyhovujících bytů," řekl Šlouf. Největší počet bytů vzniká revitalizací lokality Zátiší, kde bude v září dokončeno 102 bytů. Loni jich tam vzniklo 77, všechny mají nájemce. Po 16 letech vzniká v Plzni i nové menší sídliště za 420 milionů Kč, nahradilo 92 nevyhovujících i neobyvatelných bytů, které byly zbourány.

"Podstatné je, že město od roku 2016 do května 2022 poskytlo občanům 1173 nových nájemních smluv, což zahrnuje byty nově postavené, rekonstruované, takzvané vizualizované byty nebo ty, které někdo opustil a pronajali jsme je dál," řekl Šlouf. Peníze na opravy a výstavbu vzrostly v letech 2014 až 2021 z 65 milionů na 245 milionů Kč a letos budou opět vyšší.

Plzeň eviduje k 1. červnu 596 žádostí o byt z řad seniorů a zdravotně postižených, 405 žadatelů od rodin do 35 let a 331 od samoživitelů do 35 let. "Registrujeme stále převis poptávky, a proto bylo vytipovány a schváleno osm lokalit pro výstavbu zhruba 400 městských bytů na Světovaru, v Zátiší, Na Kovárně, Tylově-Korandově, v Liticích, Domažlické-Vejprnické, na pravé straně od Karlovarské ulice Pod Záhorskem a ve dvou prolukách ulic Na Jíkalce a Plachého," řekl Šlouf. Další možnosti a pozemky pro výstavbu bytů jsou vyhledávány.

Pro jednání s developery nastavila Plzeň systém nabídky pozemků, a to v podobě schváleného územního plánu, desítek územních studií a regulačních podmínek lokalit ve všech obvodech. "Případný investor díky tomu ví, co tam lze postavit za typ stavby, jaká je maximální hmota, majetkové poměry a další. Usnadňujeme jim práci," řekl Šlouf. Díky uvedeným pobídkám a pevným pravidlům se podle Šloufa v Plzni poslední čtyři roky staví minimálně 1000 bytů ročně. V ČR jsou v průměru tři byty postavené na 1000 obyvatel ročně. "V Plzni je to 6,1 bytu a jsme druzí za Olomoucí," řekl. Podle dubnových dat ČSÚ je průměrná tržní cena nového bytu v Plzni 80.000 Kč za metr čtvereční, v Českých Budějovicích 85.000 Kč, v Brně 108.000 Kč a v Praze 126.000 Kč.

"Oproti stagnaci v minulých několika letech pozoruji změnu trendu k městem vlastněnému, nájemnímu bydlení. Zátiší je první vlaštovkou, kterou Piráti podporují. Přesto by šlo udělat víc," řekl předseda klubu zastupitelů opozičních Pirátů Pavel Bosák. Město by si podle něj mělo například vymínit část bytů postavených soukromými developery na městských pozemcích.

Za čtyři roky se ve městě propojila bytová a sociální politika. Kvůli tomu, že podle Šloufa neexistuje jednotná definice "sociálního bydlení", definovalo si ho město jako bydlení s podporou sociálního pracovníka. "Začali jsme s 35 byty, dosud bylo na sociální bydlení vyčleněno 96 bytů, z toho 23 pořízeno z dotací. Podpořili jsme 106 domácností se 74 dětmi. Pouze čtyři ukončily nájemní smlouvu kvůli tomu, že nebyly dobrými sousedy nebo neplatily nájem, 16 domácností si našlo jiné komerční bydlení, což je náš cíl," řekl. Město loni v říjnu založilo odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování, dva roky má kontaktní místo pro bydlení jako jedno z prvních měst v ČR.

Nájemné v městských bytech v Plzni je ve třech úrovních. Za byty zvláštního určení se platí měsíčně 50 Kč za metr čtvereční, standardní nájemné je 92 Kč/m2 a nájemné v takzvaných vizualizovaných bytech je 134 Kč/m2. Průměrná cena tržního nájemného v Plzni je podle aktuálních dat ČSÚ 209 Kč/m2 za měsíc, v Českých Budějovicích 219 Kč, v Brně 304 Kč/m2 a v Praze 356 Kč/m2. "Letos jsme kvůli covidu, inflaci a cenám energií nezdražovali," uvedl Šlouf. Podle Bosáka je nájemné zatím v celonárodním průměru, lze ale čekat, že jeho cena poroste kvůli inflaci a uprchlické krizi.

Daň z nemovitosti zůstává na nejnižší úrovni koeficientu jedna a město z ní ročně inkasuje 140 milionů Kč. "Kdybychom měli nejvyšší koeficient pět, tak bychom mohli zdražit až na 700 milionů korun. Ale já si myslím, že je to nemorální daň, protože člověk si za zdaněné peníze postaví nebo koupí dům nebo byt a pak přijde úřad a ještě mu to vezme jednou," dodal Šlouf.

Zdroj: ČTK

 

Řidičům v Plzni se včera otevřela Zborovská ulice poblíž centra. Rekonstrukce kanalizace a vodovodního řadu blokovala dopravu ze čtvrtí Slovany a Bory k zimnímu stadionu a dál do centra. Otevřela se také ulice Na Hradčanech v Koterově, a vozidla tak už mohou projet z Koterova do Starého Plzence. Díky tomu může začít rekonstrukce okružních křižovatek u největšího obchodního centra Olympie, řekl včera ČTK náměstek primátora pro dopravu Michal Vozobule (TOP 09).