×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10019

Ústav jazykové přípravy (UJP) Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) připravil pro ukrajinské uprchlíky, kteří v září nastoupí na některou z fakult ZČU, bezplatné intenzivní kurzy češtiny. Probíhají od začátku června do 16. září. Kurzy navštěvuje přibližně 60 budoucích studentů ZČU, kteří jsou rozděleni do čtyř skupin po 15. Výuka probíhá každý všední den od 8.30 do 12.00 hodin v kampusu ZČU na Borských polích. Účastníci kurzu tak absolvují přibližně 420 hodin češtiny. V závěrečném testu by měli dosáhnout minimálně na jazykovou úroveň A2.

Městská policie  dohlíží na bezpečnost dětí  na přechodech pro chodce  v blízkosti školních zařízení celoročně. Na závěr školního roku ji čeká nejen zvýšený dohled u vytipovaných základních škol, ale poslední den se  hlídky zaměří i na zvýšenou kontrolu zákazu požívání a podávání  alkoholu dětem a mladistvým. Středem pozornosti budou především parky  a další  odpočinková místa, kde  se  mladí lidé  po vyučování  často scházejí.

V plzeňském čtvrtém městském obvodě začíná dlouhodobě plánovaná rekonstrukce Červenohrádecké ulice spojující Újezd a Červený Hrádek. Investory rozsáhlé stavební akce jsou město Plzeň a Správa a údržba silnic Plzeňského kraje. Stavba, která zahrnuje kompletní rekonstrukci komunikace, vybudování chodníků a cyklostezek, veřejného osvětlení, dešťové kanalizace a přeložky inženýrských sítí, vyjde na téměř sto milionů korun. Opravou projde úsek od křižovatky Hrádecká x Staroveská před křižovatku s ulicí K Fořtovně. Rekonstrukce si vyžádá dlouhodobější omezení v dopravě a hotova by měla být v srpnu 2024.

Lvi berberští, kteří žijí na místě současného výběhu vybudovaného v roce 2022, se nyní budou prohánět jeho zmodernizovanou verzí. Ta byla doplněna o nové bezpečnostní prvky tak, aby splňovala nově přijaté legislativní a veterinární požadavky, jež se týkají chovu lvů. Úpravy spočívají například v rozšíření vodního příkopu na šířku celých osmi metrů s pohledovou vyhlídkou od hlavní pokladny. Prosklené zábradlí na vyhlídce má nyní délku 26 metrů.

Řešíte vy nebo někdo ve vašem okolí potíže se sluchem? Máte pocit, že hůř slyšíte? Organizace Tichý svět poskytuje zdarma komplexní podporu v podobě sociálních služeb lidem se sluchovými obtížemi a mimo jiné poskytuje podporu a poradenství i lidem, kteří o sluch přišli či přicházejí v průběhu života, např. ve stáří.

Během července nechá Správa veřejného statku města Plzně opravit povrch vozovky s přilehlými parkovacími stáními v Komenského ulici. Stavba bude provedena po částech za úplné uzavírky pro dopravu. Firmě ROBSTAV k.s. za ni zaplatí 6,5 milionu korun včetně DPH.

úterý, 28. červen 2022 14:00

Pilsen Voice oslavil výročí

Sbor Pilsen Voice, kterému řada jeho příznivců neřekne jinak než zkráceně PiVo, oslavil ve čtvrtek 23. června své 5. narozeniny, a to jak jinak než koncertem. A oslava to byla opravdu vydařená! V plzeňské Šeříkovce se sešlo na 200 příznivců sboru. Popřát k půlkulatinám dorazil i zastupitel města Plzně Jiří Lodr a za Plzeňský kraj přišel gratulovat náměstek hejtmana Petr Vanka.

úterý, 28. červen 2022 12:32

Filmový festival bude i letos stát za to

Každý ročník filmového festivalu v Karlových Varech se může podle jeho prezidenta Jiřího Bartošky zdát stejný. Není to ale pravda. Pokaždé jsou tam jiné filmy a jiné osobnosti. Letos navíc poprvé před hotelem Thermal vyrostla festivalová hala.

Plzeň zdraží kvůli inflaci od ledna 2023 ceny jednotlivých jízdenek v městské hromadné dopravě (MHD) o dvě koruny. Papírová jízdenka tak bude nově stát 22 korun. Ceny předplatného, které využívá většina cestujících, ale zůstanou stejné. Město dále nově nabídne výhodný tarif lidem v nouzi. Schválili to dnes radní města. ČTK to řekl náměstek primátora Michal Vozobule (TOP 09). Se změnami tarifu a dalšími opatřeními v MHD souhlasilo všech deset městských obvodů.

V Plzni začaly zápisy dětí ukrajinských uprchlíků na základní školy. Podle květnových odhadů vycházejících z počtů uprchlíků registrovaných v Plzni by do základních škol ve městě mohlo nastoupit až přes 2000 dětí. Za prvních pět hodin ale přišlo do jednotlivých škol spíš vždy jen několik dětí, zjistila ČTK. Dnes byl termín pro zápisy na první stupeň, v úterý je na řadě druhý stupeň. Kolik dětí k zápisům přijde a kolik jich nakonec v září skutečně nastoupí, školy ani magistrát zatím neumějí odhadnout.