×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10019

Nový projekt Plzeňského kraje Zdravá krajina má pomoci zadržet vodu v krajině, revitalizovat vodní toky, obnovit prameniště a staré polní cesty a celkově zlepšit stav krajiny a její funkce. S krajem se na tom včerejším podpisem memoranda dohodly Biskupství plzeňské a Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK). ČTK to řekl náměstek hejtmana Josef Bernard (STAN).

Věznice Plzeň se může pochlubit tím, že se na jejím školském vzdělávacím středisku (ŠVS) konaly dnech 22. a 23. června závěrečné zkoušky v učebním oboru Strojírenské práce. 22 odsouzeným žákům se úspěšně podařilo získat výuční list a 16 z nich doslova „zazářilo“ a od zkoušek odcházelo s vyznamenáním. Dva žáci si už svůj trest odpykali a byli propuštěni na svobodu, nicméně i oni se k závěrečným zkouškám dostavili. Přístup ke vzdělávání všichni pojali zodpovědně a doufejme, že se jim vynaložené úsilí vyplatí a umožní jim začít nový život a lépe se začlenit do společnosti. Výuční listy slavnostně předal ředitel věznice Pavel Kopačka spolu s vedoucím oddělení výkonu vazby a trestu Štěpánem Pečeným. Ve funkci předsedy komise závěrečných zkoušek byl přítomný Josef Houška, který se závěrečných zkoušek v ŠVS Plzeň s železnou pravidelností účastní více než 10 let. V červnu také skončil desetiměsíční odborný praktický kurz „Elektrotechnik“, který dokončilo 10 z celkového počtu 12 odsouzených žáků.

Přesně před týdnem ve čtvrtek 23. června zněly v nádherných prostorách Staré synagogy v Plzni známé árie v rámci koncertu s názvem Od operety k muzikálu. Diváci si mohli poslechnout např. skladby z Cikánského barona, Fantoma opery, Rosemarie či Země úsměvů v podání sopranistky Miriam Čížkové a tenoristy Romana Krebse, které doprovázel na klavír Štěpán Slavík.

Kvůli letošní silné vichřici a řádění kůrovce je nutné zahájit v lese na Chlumu těžké práce, a proto hrozí jeho návštěvníkům nebezpečí. Z tohoto důvodu bude od 1. července vstup do lesa omezen. Zákaz vstupu, o němž informoval vlastník lesů, bude platit denně od 8 do 16 hodin. Do kdy bude les uzavřený, ještě známo není. Vše bude záležet na době svozu dřeva a patrně i na počasí.

čtvrtek, 30. červen 2022 13:56

Ranní vlak do Prahy zastavily kameny na trati

Bouřky a silné deště, které spadly z noci na dnešek, potrápily kromě složek IZS i českou železnici. Ta se musela na různých místech ČR vypořádávat s množstvím mimořádných událostí a zajišťovat náhradní autobusovou dopravu, aby cestující dopravila do cílových stanic. Nepřízeň počasí se stala osudnou pro rychlík 753 Berounka, který ráno v 5:22 vyrazil z Plzně do Prahy. Na koridorové trati mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní narazil výše zmíněný vlak do kamenů, které se uvolnily ze skalní stěny nad kolejemi a následně se sesunuly na trať. Náraz do hromady kamení zapříčinil vykolejení lokomotivy a prvního vozu.

Po dvouleté pauze vynucené pandemií převzali posluchači Univerzity třetího věku Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) osvědčení o absolvování opět přímo z rukou rektora Miroslava Holečka. Slavnostního ceremoniálu v Měšťanské besedě se v úterý 28. června zúčastnili absolventi za uplynulé tři akademické roky.

Vláda rozhodla o mimořádném navýšení životního a existenčního minima o 8,8 procenta. Životní minimum pro jednotlivce bude od července dosahovat 4620 korun a existenční minimum 2980 korun. Od nových částek se budou odvíjet i dávky vyplácené v rámci pomoci v hmotné nouzi a dávky státní sociální podpory. Zvýší se zároveň počet rodin, které dosáhnou například na přídavek na dítě nebo porodné. Významnou roli hraje životní a existenční minimum i u dávek pro osoby se zdravotním postižením nebo u exekucí.

Plzeňský kraj odhaduje, že na jeho území zůstává kolem 20.000 uprchlíků z Ukrajiny. Plzeňským krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině (KACPU) jich od zahájení války prošlo 27.000. Dlouhodobě by jich v regionu mohla podle hejtmana Rudolfa Špotáka (Piráti) zůstat polovina. Potvrzují to také různé studie, řekl nedávno ČTK.

Plzeň včera otevřela novou část cyklostezky v ulici Na Roudné. Úsek je dlouhý pouhých 325 metrů, je ale velmi důležitý na frekventované trase z centra města k boleveckým rybníkům, na sídliště Lochotín a Košutka, na Bílou Horu, nebo pro spojení do čtvrti Doubravka. Dosud touto částí jezdili cyklisté po komunikaci spolu s auty. Postavení stezky přišlo město na 9,6 milionu korun. Náklady zvedlo nutné zpevnění břehu Berounky, poškozeného při povodních v roce 2002, řekl ČTK primátorův náměstek pro dopravu a životní prostředí Michal Vozobule (TOP 09). Radnice v současné době staví nebo je těsně před zahájením stavby dalších cyklostezek za desítky milionů korun.

Rostoucí nepořádek, vandalismus a páchání přestupků včetně například pytláctví jsou důvodem, proč Plzeň spustí intenzivnější dohled i informování návštěvníků ve svých rekreačních oblastech. Jen za loňský rok tam činí škody na městském majetku kolem milionu korun. Kromě ničení mobiliáře včetně podpálených altánů či poškozených cvičebních strojů se nyní množí i případy nelegálního rozdělávání ohňů. Cílem je informovat všechny návštěvníky o tom, co se v daných lokalitách smí, a současně je požádat o pomoc. V případě, že budou svědky vandalismu, aby neprodleně volali městskou policii nebo Policii České republiky. Do vybraných lokalit v nejbližších dnech město umístí informativní letáky, na preventivní kontroly tam vyjde i speciální skupina.