×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10019

Kvůli letošní silné vichřici a řádění kůrovce je nutné zahájit v lese na Chlumu těžké práce, a proto hrozí jeho návštěvníkům nebezpečí. Z tohoto důvodu bude od 1. července vstup do lesa omezen. Zákaz vstupu, o němž informoval vlastník lesů, bude platit denně od 8 do 16 hodin. Do kdy bude les uzavřený, ještě známo není. Vše bude záležet na době svozu dřeva a patrně i na počasí.

čtvrtek, 30. červen 2022 13:56

Ranní vlak do Prahy zastavily kameny na trati

Bouřky a silné deště, které spadly z noci na dnešek, potrápily kromě složek IZS i českou železnici. Ta se musela na různých místech ČR vypořádávat s množstvím mimořádných událostí a zajišťovat náhradní autobusovou dopravu, aby cestující dopravila do cílových stanic. Nepřízeň počasí se stala osudnou pro rychlík 753 Berounka, který ráno v 5:22 vyrazil z Plzně do Prahy. Na koridorové trati mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní narazil výše zmíněný vlak do kamenů, které se uvolnily ze skalní stěny nad kolejemi a následně se sesunuly na trať. Náraz do hromady kamení zapříčinil vykolejení lokomotivy a prvního vozu.

Po dvouleté pauze vynucené pandemií převzali posluchači Univerzity třetího věku Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) osvědčení o absolvování opět přímo z rukou rektora Miroslava Holečka. Slavnostního ceremoniálu v Měšťanské besedě se v úterý 28. června zúčastnili absolventi za uplynulé tři akademické roky.

Vláda rozhodla o mimořádném navýšení životního a existenčního minima o 8,8 procenta. Životní minimum pro jednotlivce bude od července dosahovat 4620 korun a existenční minimum 2980 korun. Od nových částek se budou odvíjet i dávky vyplácené v rámci pomoci v hmotné nouzi a dávky státní sociální podpory. Zvýší se zároveň počet rodin, které dosáhnou například na přídavek na dítě nebo porodné. Významnou roli hraje životní a existenční minimum i u dávek pro osoby se zdravotním postižením nebo u exekucí.

Plzeňský kraj odhaduje, že na jeho území zůstává kolem 20.000 uprchlíků z Ukrajiny. Plzeňským krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině (KACPU) jich od zahájení války prošlo 27.000. Dlouhodobě by jich v regionu mohla podle hejtmana Rudolfa Špotáka (Piráti) zůstat polovina. Potvrzují to také různé studie, řekl nedávno ČTK.

Plzeň včera otevřela novou část cyklostezky v ulici Na Roudné. Úsek je dlouhý pouhých 325 metrů, je ale velmi důležitý na frekventované trase z centra města k boleveckým rybníkům, na sídliště Lochotín a Košutka, na Bílou Horu, nebo pro spojení do čtvrti Doubravka. Dosud touto částí jezdili cyklisté po komunikaci spolu s auty. Postavení stezky přišlo město na 9,6 milionu korun. Náklady zvedlo nutné zpevnění břehu Berounky, poškozeného při povodních v roce 2002, řekl ČTK primátorův náměstek pro dopravu a životní prostředí Michal Vozobule (TOP 09). Radnice v současné době staví nebo je těsně před zahájením stavby dalších cyklostezek za desítky milionů korun.

Rostoucí nepořádek, vandalismus a páchání přestupků včetně například pytláctví jsou důvodem, proč Plzeň spustí intenzivnější dohled i informování návštěvníků ve svých rekreačních oblastech. Jen za loňský rok tam činí škody na městském majetku kolem milionu korun. Kromě ničení mobiliáře včetně podpálených altánů či poškozených cvičebních strojů se nyní množí i případy nelegálního rozdělávání ohňů. Cílem je informovat všechny návštěvníky o tom, co se v daných lokalitách smí, a současně je požádat o pomoc. V případě, že budou svědky vandalismu, aby neprodleně volali městskou policii nebo Policii České republiky. Do vybraných lokalit v nejbližších dnech město umístí informativní letáky, na preventivní kontroly tam vyjde i speciální skupina.

Krátce po půlnoci z 28. na 29. června dostali strážníci ze služebny Městské policie Skvrňany oznámení o podivném chování dvou lidí ve Vojanově ulici. Když se vydali celou věc prověřit, na místě zjistili, že se jedná o ženu, která seděla na lavičce, držela se za břicho a bolestí se svíjela v křečích. Muž, který stál u ní, strážníkům sdělil, že dvacetiletá žena je jeho přítelkyně a že před dvěma dny měla užít drogu. Městští policisté přivolali záchrannou službu a sledovali zdravotní stav ženy až do příjezdu sanitky, která ji převezla do nemocnice k dalšímu vyšetření.

Zdroj: Městská policie Plzeň

středa, 29. červen 2022 15:16

Seniorská obálka pomáhá záchranářům

Seniorská obálka již čtyři roky pomáhá v situacích ohrožení zdraví nebo života. Je to tiskopis obsahující informace o medikaci, nemocech a kontaktech na osobu blízkou, který v případě potřeby složkám Integrovaného záchranného systému (zdravotníkům, hasičům a policii) umožňuje urychlit záchranu života. Tiskopis je označen názvem I.C.E. karta (In Case of Emergency), což znamená „použít v případě nouze“.

Děti na základních a mateřských školách na Stříbrsku se v uplynulých dnech mohly  těšit na zajímavou návštěvu. Zavítali totiž za nimi policisté, aby si s nimi popovídali o zásadách bezpečného chování a ukázali jim výstroj, výzbroj a služební vozidlo.