Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Po dlouhých 31 letech se v Plzni a blízkém okolí pojede v sobotu 5. června závod rallye. Lak Racing Rallye Plzeň 2021 se jede jako součást RALLY Sprint Série Autoklubu, neoficiálního mistrovství republiky v jednodenních rally. Vůbec poprvé se tak ve svém rodném městě představí Václav Pech junior.

"Aktuálně je přihlášeno téměř 120 posádek z celé ČR, ale i z Německa a Polska," uvedl za organizátory Jiří Hasman. Na startu se objeví až na výjimky česká špička v čele s loňským mistrem ČR posádkou Václav Pech jr. – Petr Uhel, Filip Mareš s Radovanem Buchou i loňský vítěz RSS Petr Semerád. Ze západočeských jezdců Karel Trněný a po krátké pauze i Václav Kopáček. Kromě toho je součástí závodů také závod Česká trofej historických vozidel. 

Závody se pojedou oficiálně bez diváků, organizátoři ale upozorňují na to, že nikdo nemůže lidem zakázat se přijít podívat podél trasy, na start. Start je v 9 hodin v lokalitě U Zvonu, následně je na programu celkem osm rychlostních zkoušek severně od Plzně. Oficiální cíl je opět U Zvonu v 17 hodin.

Poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Barbora Kořanová (ANO 2011) iniciovala svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k problematice sexuálního násilí Kořanová usiluje především o zpřísnění trestů za násilné činy, které mají sexuální motiv.

„Podařilo se mi shromáždit více než 40 podpisů poslankyň a poslanců napříč politickým spektrem Žádáme svolání mimořádné schůze. Tato mimořádná schůze by měla řešit zpřísnění trestů za páchání sexuálního násilí. Domnívám se, že i v souvislosti s kauzou pana exposlance Feriho se ukázalo, o jak citlivé a důležité téma se jedná. Sama bych se v tomto směru ráda inspirovala v Dánsku, kde je znásilnění definováno jako sex vykonaný bez souhlasu. V České republice se totiž mnohdy dostáváme do situace, že výpověď osoby, která je obětí znásilnění, je zpochybňována, pokud osoba nemá viditelné tělesné následky, například škrábance nebo podlitiny," uvedla.

Poslankyně Barbora Kořanová v současné době pracuje s odborníky i kolegy poslanci na přípravě legislativy, která by zmíněné zpřísnění řešila. Barbora Kořanová se rovněž domnívá, že za sexuální násilí by neměly být udělovány podmíněné tresty, či dokonce nižší tresty než například za pěstování konopí pro léčebné účely. „Nejde pouze o legislativu samou, ale i o velký symbol, protože to, jak se Poslanecká sněmovna k dané problematice postaví, může být výrazným signálem pro oběti sexuálního násilí, ale i pro občany České republiky a naše zahraniční partnery. Osobně považuji sexuální násilí za mimořádně závažnou trestnou činnost, která může v obětech zanechat celoživotní trauma. Je důležité, aby Česká republika prostřednictvím své Poslanecké sněmovny dala najevo, že takové delikty nebude trpět," dodala.

Mládě kočkodana brazzova se narodilo na konci března v plzeňské zoologické zahradě. Jeho pohlaví zatím chovatelé neznají, informoval mluvčí Zoo Plzeň Martin Vobruba.

Současný chovný pár tvoří samec z Francie (*21.5.1998 Zoo Saint-Martin de la Plaine, příchod 13.3.2010 ze Zoo Pont Scorf) a samice z vlastního odchovu Zoo Plzeň ( *5.5.2005).  "Měli již několik mláďat. Nejmladší přišlo na svět 27. března 2021. Jeho pohlaví zatím není známé. V rodině jsou nyní ještě dva starší sourozenci," uvedl Vobruba.

V Zoo Plzeň je tento druh chován již od roku 1981, stejně jako makak lví. První pár se jmenoval Ťulda a Mamka. Následovaly například Beruška, Ulla, Prcek a desítky mláďat v několika generacích. V 90. letech byl prvním zástupcem primátů, který opustil klece Tropického pavilonu a začal žít na ostrově se stromy. Ten je nyní určen gibonům a kočkodani sdílí pavilon a sousední ostrov v africké části zoo vedle gueréz angolských.

Tento druh kočkodana je monogamní, žije tedy v párech s odrůstajícími mláďaty, bez přítomnosti více dospělých nepříbuzných samic či samců. Obývá africký deštný les. V Evropě jej chová kolem 60 zoo, v nejbližším okolí Plzně Zoo Ústí nad Labem a Bratislava, se kterými historicky došlo k výměnám chovaných jedinců. Pro tyto primáty je veden Evropský záchranný program (EEP).

Mláďata mají oproti dospělým světlejší, olivově zelenou srst a méně výrazné oranžové a bílé skvrny srsti na hlavě a obličeji. Ty slouží v šeru pralesa ke komunikaci a teritoriálnímu chování bez použití zvuku, který by mohlo slyšet nežádoucí ucho predátora.

čtvrtek, 3. červen 2021 18:03

7 NEJ Petra “Vejvoďáka” Vejvody

Petr "Vejvoďák" Vejvoda je známý moderátor, jehož hlas znáte z rádií i z nejrůznějších akcí.

1) Nejoblíbenější kniha a spisovatel
Ray Bradbury - Marťanská kronika – úplně nejkrásnější je audioknížka, namluvil jí Vlastimil Brodský

2) Nejoblíbenější film 
Stopařův průvodce po galaxii – protože takhle to skutečně na světě je :-)

3) Nejoblíbenější hudební interpret a skupina
David Gilmour a Pink Floyd – motýli v břiše a husí kůže na rukou…

4) Nejoblíbenější jídlo a pití
Bramborová kaše a karbanátky. V bramborové kaši si musíte udělat jezírka z rozpuštěného másla. Pivo - protože víno je teplý a nedělá pěnu :-)

5) Osobnost, která mě nejvíc inspiruje a motivuje
Jiří Grygar - inteligentní a pokorný člověk, který mi dokáže odpovědět na jakoukoliv vesmírnou otázku. A vesmír je to, co mě zajímá.

6) Motto, které mám nejraději
NAKONEC VŠECHNO DOBŘE DOPADNE…A POKUD TO DOBŘE NEDOPADLO, TAK TO JEŠTĚ NENÍ KONEC -  John Lennon. Prostě proto, že to tak je :-)

7) Nejoblíbenější místo v regionu
Plzeň - narodil jsem se v Plzni, žiju v Plzni a ač pracuji v Praze, vždycky budu Plzeňák!! A taky Nová Huť u Dýšiny, tam je krásně.

7 NEJ "Vhrsti" najdete zde.
7 NEJ Michala Jančaříka najdete zde.
7 NEJ Martina Sobotky najdete zde.
7 NEJ Jaroslava Vogeltanze najdete zde.
7 NEJ Jaroslava Samsona Lenka najdete zde.

Autor: Markéta Hallová

Dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková na mítinku v Plzni, který byl součástí akce Atleti spolu, poprvé v sezoně překonala hranici 60 metrů. V rámci projektu se závodilo na 253 místech naší země a atletických klání se zúčastnilo přes 22 tisíc příznivců atletiky. 

Oštěpařka Barbora Špotáková se plzeňskou soutěží protrápila. První čtyři pokusy si nenechala změřit. Trefila se až v páté sérii, kdy své náčiní poslala do vzdálenosti 60.25 a poprvé v této sezóně přehodila 60 metrů. Závěrečný hod už pak neabsolvovala. Obrovský osobní rekord si hodila juniorka Petra Sičaková. Její oštěp se zapíchl na 54.61, díky čemuž si vylepšila osobák o neskutečných sedm a půl metru. Navíc si zajistila start na obou mezinárodních juniorských vrcholech této sezóny. 

V běhu na 200 metrů se musel spokojit až se třetím místem Pavel Maslák, kterého porazili nejen Jan Jirka, ale i Tomáš Němejc. Stoupající formu naznačil dálkařský český rekordman Radek Juška, který pátým pokusem dolétl na 795 centimetrů. Prvním českým trojskokanem, kterému se letos podařilo překonat šestnáctimetrovou hranici, je Ondřej Vodák. V Plzni doskákal na 16.10 a vyhoupl se do čela národních tabulek. V soutěži žen potvrdila papírové předpoklady Emma Maštalířová, která zaostala výkonem 13.24 jen dva centimetry za osobním rekordem a splnila béčkový limit pro start na mistrovství Evropy do 22 let. Ve výškařském sektoru zvítězili Marek Bahník (213) a Denisa Pešová (180). 

Tyčkařská měření sil opanovala osvědčená jména. Mezi muži kraloval velezkušený Jan Kudlička, který hned napoprvé překonal 550 centimetrů, čímž výrazně vylepšil letošní nejlepší český výkon. Amálie Švábíková zahájila soutěž na hodnotě 418 centimetrů. V ten moment měla ve hře už pouze jednu soupeřku. Pro Terezu Schejbalovou byl tento výkon novým kariérním maximem a také splněným béčkovým limitem na ME do 22 let. Švábíková si pak na stojany nechala nastavit 428 a opět byla úspěšná napoprvé. Následovalo 443 centimetrů a také tuto výšku třetím pokusem zdolala. Sezónní maximum si posunula o osm centimetrů. 

V závodě na 400 metrů mužů si nejlépe rozvrhl síly Patrik Šorm. Člen naší stříbrný štafety z HME v Toruni proběhl jeden okruh za 46.62. omácímu publiku udělala ve stejné disciplíně radost Tereza Petržilková, která triumfovala za 54.36, která v napínavém souboji uhájila vedoucí pozici před Věrou Holubářovou. Pozici vedoucí ženy průběžných tabulek na čtvrtce překážek potvrdila Nikoleta Jíchová. Závod mužů na 400 metrů překážek vyhrál Matěj Mach za 51.88. 

V nejkratším sprintu na 100 metrů žen opanovala finálový závod Barbora Dvořáková. Časem 11.74 zaostala jen o setinu za kariérním maximem, díky kterému vévodí českým tabulkám. Mezi muží byl nejrychlejší Štěpán Hampl v čase 10.42.

Hned dva vrhačské primáty si připsala domácí Lenka Valešová, když nenašla přemožitelku v kladivu (64.67) ani kouli (15.06). Mezi koulaři předvedl nejdelší pokus 17.62 David Tupý. Disk mužů byl v režii dvojčat Forejtových. Úspěšnější byl Jakub, jehož náčiní dopadlo na 54.81. Jeho bratr Michal zapsal 54.70. Diskařka Eliška Staňková hodila 55.62, což je jen dva centimetry za jejím českým maximem této sezóny.

V závodě mužů na 1500 metrů ukázali běžeckou nadvládu svěřenci Josefa Vedry, kteří obsadili všechny tři pomyslné medailové přičky. Vyhrál Damián Vích v čase 3:44.99. Obě osmistovky měly jasné vítěze, kterými se stali Adéla Sádlová (2:08.69) a Adam Dvořáček (1:49.30). Mužskou trojku ovládl suverénním způsobem Viktor Šinágl v letošním nejlepším českém výkonu 8:03.19.

Rozvoj podnikatelského prostředí a zvýšení konkurenceschopnosti firem, takový je cíl programu s názvem Plzeňské podnikatelské vouchery. Smyslem výzvy, která byla oficiálně vyhlášena 1. června, je propojit inovativní společnosti podnikající v Plzeňské aglomeraci s výzkumnými organizacemi tak, aby podnikatelé mohli využít služeb výzkumníků ke zvýšení svého inovačního potenciálu, tedy dostali se k takovým řešením, která přesahují jejich možnosti. Město program vypisuje skrze své Podnikatelské a inovační centrum BIC Plzeň již po šesté, letos na něj vyhradilo částku dva miliony korun. 

„Voucher si lze představit jako jednorázovou dotaci poskytnutou na nákup služeb, v našem případě směrem od podnikatele k výzkumné organizaci. Dosavadní výsledky potvrzují, že tyto jednorázové investice směrem do podnikatelského sektoru se jednoznačně vyplatí, díky novým řešením dokáží firmy inovovat, jsou konkurenceschopné, mohou vytvářet nová pracovní místa a samozřejmě také díky pokroku na poli vědy a výzkumu zvyšují prestiž města a kraje. Věřím, že i do letošní výzvy se přihlásí zajímavé podnikatelské subjekty,“ řekl radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Vlastimil Gola.

Požádat o dotaci mohou inovativní podniky působící v oblasti Plzeňské aglomerace – ta čítá přes stovku obcí na území Plzeňského kraje. Firmy přitom mohou získat nejrůznější služby. „Jde například o testování, rozbory, diagnostiku, analýzy, návrhy systémů, konstrukčních řešení, vývoj softwaru, nejrůznější návrhy optimalizace procesů a podobně. Malé a střední podniky mohou využít dotaci v maximální výši 75 % ze způsobilých výdajů, u velkých podniků je to 40 %. V obou případech platí, že výše poskytnuté podpory nesmí přesáhnout částku 150 tisíc korun,“ vysvětlila Martina Surynková, konzultantka BIC Plzeň.

Jednou ze společností, která úspěšně využila podnikatelské vouchery, je i TechConcept s. r. o. Prostředky poskytnuté formou voucheru firma využije na inovaci procesu návrhu parního síta, konkrétně zpřesnění metodiky stanovení tlakové ztráty. „Na tomto budeme spolupracovat s Katedrou energetických strojů a zařízení při Západočeské univerzitě, právě na výše uvedeném pracovišti budou v rámci voucheru hrazeny výpočty proudění, které zvýší přesnost stávající metodiky,“ uvedl za společnost Techconcept s. r. o. Jan Blažek.

Inovace se ale nemusí vztahovat pouze na techniku. Novinkou z oblasti designu se díky podnikatelským voucherům může pochlubit Nakladatelství Fraus s. r. o. „Podnikatelské vouchery jsme využili na rozvoj našich šablon pro interaktivní cvičení. Spolupracovali jsme na tomto projektu s Fakultou umění a designu Ladislava Sutnara, s nimiž jsme již z předešlé spolupráce měli pouze dobré zkušenosti. Tamní pracoviště nás svými podněty a nápady inspirovalo k vytvoření průvodce pro děti, který nám pomůže zatraktivnit stávající šablony, a především pomůže dětem lépe se ve cvičeních orientovat. Spolupráce proběhla se ZČU bez sebemenšího zádrhelu a se všemi formalitami projektu nám velice pomohlo Podnikatelské a inovační centrum. Děkujeme tak oběma subjektům a doufáme do budoucna v nějaký další podobný projekt, který nám pomůže svět vzdělávání posunout zase o krok vpřed,“ zhodnotil za Nakladatelství Fraus, s. r. o. Adam Jelínek.

Podle Martiny Surynkové už podnikatelské vouchery pomohly celé řadě firem, některé projekty přitom získaly velký ohlas i v zahraničí, takovým příkladem je výzkum společnosti XENO Cell Innovations s. r. o. „Pivní kvasinky mohou Plzeň proslavit hned dvakrát – světoznámým nápojem, ale také diagnostickou metodou, která usiluje o včasné odhalení nádorových buněk. Ta je totiž založena právě na využití geneticky modifikovaných pivních kvasinek, které jako miniaturní bioroboti dokážou detekovat nádorové buňky v krevních vzorcích.“

Podnikatelské a inovační centrum – BIC Plzeň podporuje zakládání a rozvoj inovačního podnikání v plzeňském regionu již od roku 1992. Bylo založeno městem Plzní, působí v rámci sítí pro podporu podnikání a inovací a spolupracuje s řadou dalších partnerů na regionální, národní i mezinárodní úrovni. Je zprostředkujícím subjektem programu Plzeňské podnikatelské vouchery, poskytuje informace k účasti v programu a bude administrovat příjem žádosti.

„Letošní výzvu město vyhlásilo k 1. červnu, samotný příjem žádostí se uskuteční v termínu od 1. září do 1. října, o úspěšnosti žadatelů by mělo být jasno do konce letošního roku,“ uzavřel radní Vlastimil Gola.

Železniční trať mezi českou Železnou Rudou a sousední Bavorskou Rudou, která byla před rokem 1989 desítky let neprostupná, oslavila 2. června 30 let od znovuotevření.

2. června 1991 zmáčknutím tlačítka zvedl tehdejší německý kancléř Helmut Kohl návěstidlo a symbolicky tak otevřel vjezd do vlakového nádraží Alžbětín, které bylo během komunistické vlády uzavřeno. Společné hraniční železniční česko-bavorské nádraží Železná Ruda – Eisenstein bylo postaveno v letech 1876 až 1877. 3. září 1953 byl zrušen železniční přechod Železná Ruda - Alžbětín, budovu i kolejiště rozdělil plot z ostnatého drátu a nádraží bylo téměř 40 let opuštěné. Začátkem 90. let 20. století bylo nádraží opraveno Českými drahami a poté, 2. června roku 1991 byla po dlouhých letech znovu zprovozněna československá polovina stanice.

Vzpomínková akce se vzhledem k současné pandemické situaci konala v komorním prostředí ve venkovních prostorách před hlavní budovou nádraží. Zemská radní okresu Regen Rita Röhrl přivítala přítomné hosty a zdůraznila důležitost spolupráce a rozvíjení přátelských vztahů na obou stranách hranice. Mezi hosty nechyběli ani bývalí a stávající starostové Železné a Bavorské Rudy.

„Chtěla bych poděkovat bývalému starostovi Železné Rudy Michalu Šnebergrovi za to, že inicioval tuto komorní a skromnou akci. Epidemická situace se na obou stranách vyvíjela trochu jinak a do poslední chvíle jsme nevěděli, zda bude možné toto setkání fyzicky uspořádat. Spolupráce mezi Bavorskem a Plzeňským krajem je dlouhodobě na velmi dobré úrovni a jsem přesvědčena, že se bude dále prohlubovat a zvláště v oblasti cestovního ruchu si máme vzájemně co nabídnout. Naše spolupráce je naprosto přirozená a logická, protože jsme nebližší sousedé,“ uvedla Marcela Krejsová, radní Plzeňského kraje pro oblast cestovního ruchu, partnerských regionů, vnějších vztahů a podpory podnikání.

Náměstek hejtmanky Rudolf Salvetr zmínil, že dnešní den považuje za pomalý návrat k normálnímu životu a doufá v pravidelná setkávání starostů, studentů i ostatních občanů na obou stranách hranice tak, jak tomu bylo před nástupem pandemie. Poděkoval německé straně, která projevila obrovskou snahu pomáhat našim lidem v této nelehké době. O významu společného přátelství hovořili i další řečníci. Starosta Bavorské Rudy Michael Herzog označil nádražní budovu Železná Ruda – Alžbětín za symbol přeshraniční spolupráce a zmínil význam budovy i z turistického hlediska. Starosta Železné Rudy Filip Smola uvedl, že přestože hovoříme jiným jazykem a platíme jinou měnou, máme mnoho společného a učíme se od sebe. Poděkoval i bývalým starostům na obou stranách hranice, kteří dlouhodobě usilovali o rozvoj vzájemných vztahů.

Vzpomínkové setkání pokračovalo volnou diskuzí u kulatého stolu, kde se mimo jiné hovořilo o přeshraničních projektech a budoucí spolupráci.

Nové dieselové autobusy od Škody Electric ze skupiny Škoda Transportation získá Armáda ČR. Ministerstvo obrany České republiky si objednalo ve dvou zakázkách celkem šest zájezdových autobusů Škoda D’COACH (typ HD 12). Celková hodnota zakázky je přibližně 30 milionů korun. Vozy budou dodány do sedmi měsíců od podpisu smlouvy.

„Po rozšíření naší nabídky vozidel vstupujeme touto objednávkou na evropský trh autobusů s dieselovým pohonem. Nabízíme nyní zákazníkům kompletní portfolio kolových vozidel pro městskou, příměstskou, meziměstskou i zájezdovou dopravu. Konkrétně od trolejbusů (klasických i parciálních), přes elektrobusy až po úsporné autobusy s dieselovým pohonem. K tomu navíc zajišťujeme zákazníkům i veškeré poprodejní služby,“ říká Tanya Altmann, Senior Vice President pro Bus Mobility Solutions ve skupině Škoda Transportation.

V rámci dvou zakázek dodá Škoda Electric celkem šest 12 metrů dlouhých zájezdových autobusů Škoda D’COACH.  Ty jsou vybaveny motorem DAF MX-11 o výkonu 330kW. Autobus splňuje normu Euro 6 a má automatickou převodovku ZF Traxon. První dva autobusy mají obsaditelnost 51 míst + 1 místo řidiče a 1 místo spolujezdce. Další čtyři disponují kapacitou 44 míst + opět po jednom místě pro řidiče a spolujezdce.

Autobusy Škoda D’COACH mají veškerou bezpečnostní a komfortní výbavu dle nejmodernějších standardů. Sedadla jsou uzpůsobena na dlouhé trasy a cestující tak budou mít maximální pohodlí. Ve výbavě je také kuchyňka, dvě lednice a velký zavazadlový prostor. Řidiči pak ocení adaptivní tempomat, který pomáhá udržovat vzdálenosti od aut před ním. Jedná se o první zakázky na zájezdové autobusy s dieselovým pohonem, které bude Škodovka realizovat ve spolupráci se svojí sesterskou společností Temsa z Turecka.

Po tříleté rekonstrukci za 115 milionů korun se opět otevírá veřejnosti katedrála sv. Bartoloměje. Dominanta náměstí Republiky prošla napoledy velkými úpravami před více než 100 lety. 

20210602 102842"Vevnitř bylo rekonstruováno naprosto všechno. Nemáme metr čtvereční, na který by se nesáhlo," uvedla architekt Jan Soukup. Podle něj celá akce začala čistěním stěn a sloupů, postavilo se postupně lešení napřed v kaplích, pak v jižní, severní lodi, v presbytáři a nakonec ve střední lodi. Očištění přitom nebylo jednoduché. Nejlepším způsobem, jak navrátit asi 2500 metrům čtverečných zdí, stropů a sloupů původní světlý odstín bylo ruční odstranění špíny kartáčem, štětcem a smetáčkem. Opravu potřebovalo i několik vitrážových oken. "Bylo poškozené od novoročních oslav," dodal. Restaurovaly se všechny malby, obrazy, sochy i oltáře. Zhruba stovka uměleckých děl se opravovala v restaurátorských ateliérech po republice, ostatní se restaurovalo na místě. 

Katedrála nabídne novou zpovědnici, osvětlení, které má několik předprogramovaných variací například pro turistické prohlídky, pro běžné mše, pro noční nebo pro slavnostní mše s biskupem. Nové je také moderní křeslo pro biskupa. Nechybí sociální zázemí nebo vytápěné lavice. 

Turistům se zpřístupní unikátní půdní prostory

Návštěvníky přivítá nejen opravený interiér včetně veškerého vybavení, ale i dosud nepřístupné půdní prostory, kde je nainstalována nová expozice. „Informační panely prozradí zajímavosti z historie této gotické perly i ze současnosti a náročné rekonstrukce,“ prozradila Jaroslava Panušková, která má v organizaci Plzeň – TURISMUS přípravu prohlídek na starost. „Těší nás, že ve spolupráci s plzeňským biskupstvím můžeme při komentovaných prohlídkách ukázat krásu nově zrekonstruované katedrály a zavést návštěvníky i do míst, kam se veřejnost dosud podívat nemohla, do podkroví s jedinečným gotickým krovem, který má jen málo srovnání v celé střední Evropě,“ doplnila Panušková. Prohlídka podkroví s průvodcem se koná v pondělí, úterý, středu, sobotu a neděli vždy od 17.30 a trvá zhruba hodinu.

Otevření provází několikadenní program

Biskupství plzeňské připravilo u příležitosti otevření zrekonstruované katedrály několikadenní program, který zahrnuje výstavu „Srdce města, srdce diecéze“ na náměstí a otevření nové expozice v podkroví. Ve středu 2. června večer uvede Plzeňská filharmonie  slavnostní koncert. Ve čtvrtek a pátek 3. a 4. června proběhnou volné prohlídky, které chce církev nabídnout i zdravotníkům, hasičům, policistům, kteří nesli tíhu boje s koronavirovou pandemií, ale i třeba učitelům a studentům, kteří museli zvládnout on-line výuku. Na sobotu se plánuje Diecézní pouť pro omezený počet zvaných zástupců z diecéze. V neděli oslavy vyvrcholí mší, kterou bude sloužit biskup Tomáš Holub, a večer charitativním operním koncertem Divadla Josefa Kajetána Tyla.

 

Policisté zahájili trestní stíhání třicetiletého muže z Rokycan, který využíval služby hotelu a po měsíci a půl zmizel bez zaplacení. Podle mužů zákona jde o recidivistu, jemuž teď hrozí až tříletý pobyt za mřížemi.

"Mladý muž se začátkem srpna 2020 ubytoval v jednom plzeňském hotelu a ubytovacích služeb využíval až do půlky září téhož roku. Následně se z hotelu odstěhoval, aniž by to oznámil personálu a především neuhradil hotelové služby. Poškozené společnosti způsobil škodu za několik desítek tisíc korun," uvedla policejní mluvčí Michaela Raindlová. Policisté muže vypátrali a zjistili, že se jedná o recidivistu, který byl již v minulosti za obdobný trestný čin pravomocně odsouzen. Nyní mu v případě prokázání viny hrozí až tři roky odnětí svobody.