Obavy z kojení pomáhají odbourat odborné asistentky

Zveřejněno v Pro ženy
Od - čtvrtek, 20. květen 2021 10:44

Kojení je pro dítě prevencí například cukrovky, obezity, alergií a zánětů středouší. Pro matku zase nádorového onemocnění prsu. Kojení má zkrátka řadu výhod, a to i z ekonomického hlediska.

1 1Kojení je nejkomplexnější a nejideálnější strava, jakou můžeme dítěti dát. Světová zdravotnická organizace (WHO) a UNICEF doporučují kojení bez dalších dokrmů a tekutin do půl roku dítěte, a pak pokračovat nejméně do dvou let.

Kojení je výhodné nejen pro dítě, ale i pro matku. “Pro dítě to je například prevence cukrovky, obezity, alergií, zánětů středouší, ale také pocit bezpečí, hry, lásky. Mateřské mléko obsahuje velmi cenné výživné i obranyschopné látky, navíc je skvěle stravitelné. Kojení má svůj velký význam i pro ženu. Je to prevence větších krevních ztrát po porodu, protože při kojení se vyplavuje hormon oxytocin, který pomáhá zavinování dělohy. Dále je to prevence karcinomu ženských orgánů, protože hladiny estrogenu jsou snížené,” říká laktační poradkyně a absolventka Fakulty zdravotnických studií Aneta Lehečková.

Nezanedbatelná je i ekonomická a praktická stránka výživy - mateřské mléko máte neustále s sebou a při ideální teplotě.

Doba v které žijeme, přináší i řadu mýtů o kojení. O kterých se nejčastěji hovoří?

Ženy které mají menší prsy, nemohou kojit. Pravda, nebo mýtus?
Mýtus. Úspěšná laktace souvisí s kvalitou mléčné žlázy, a ne objemem tuku.

Říká se, že úspěšnost kojení je dědičná, nebo že ženy po císařském řezu nemohou dobře kojit.
Další mýtus. „Kojení po císařském řezu je určitě moc důležité jak pro miminko, tak pro ženu. Protože však porod byl ukončen operativně, musíme počítat ve většině případů s maličko delším nástupem plné laktace, a to především z důvodu větší krevní ztráty a pozměněnému hormonálnímu koktejlu oproti vaginálnímu porodu. Nicméně mlezivo v prsech ženy je již od druhého trimestru těhotenství a po porodu se hojně uvolňuje. Ženám po císařském řezu bychom určitě doporučily opět často přikládat miminko, hodně se s ním mazlit a na nic nespěchat,” říká Eva Hendrych Lorenzová, odborná asistenta Fakulty zdravotnických studií.

3 1Miminko pláče a dožaduje se mléka. Slýcháte, že musíte počkat a krmit ho v pravidelný čas, aby mělo řád? Na tyto rady zapomeňte!
Podle odborníků je důležitější kojit miminko podle jeho potřeb a neomezovat délku ani frekvenci kojení. Není potřeba si vést tabulky a miminko krmit jen každé tři hodiny. Myslete na to, že každý drobeček je jiný a hlad může dostat dřív nebo později. Svou ratolest pozorujte a řiďte se tím, co potřebuje. Jen tak bude dítě spokojené.

Většina žen si myslí, že vrcholem přípravy na příchod miminka je porod.
Není tomu tak. Kvalitní příprava by měla zahrnovat i cenné informace o kojení. Například péče o kůži na prsou. Ideální je pokožku zhruba od 36. týdne těhotenství pravidelně ošetřovat kvalitním tělovým olejem, například mandlovým. Pokožka získá na elasticitě a také bude odolnější proti drobným prasklinkám.

Rozhoduje tvar bradavek u kojení?
A další důležitá rada pro nastávající maminky: „Určitě všem těhotným ženám doporučuji, aby se nebály si prohlédnout tvar svých prsních bradavek. V případě, že tyto bradavky budou spíše plošší či vpáčené, je vhodné zhruba od 37. týdne těhotenství prsní vazy trošku trénovat, aby bradavky byly po porodu schopné vystoupit. Je pravda, že kojit lze i s plochými či vpáčenými bradavkami, ale je to vždy o něco složitější než u vystouplých bradavek,“ radí Aneta Lehečková.

FAS venkuZahájení kojení je pro nastávající maminky mnohdy stresující období. Jak ho překonat?
Laktační poradkyně a porodní asistentky doporučují na nic nespěchat, nemít velká očekávání od sebe ani od miminka. Důležité je se s miminkem hodně mazlit, neomezovat s ním kontakt a přikládat k prsu dle jeho potřeb.

Nebojte se, v porodnici vám poradí jak miminko správně přiložit k prsu, jaká je technika a poloha kojení, a jaký má význam.

Máte-li pocit, že vaše miminko nepřibírá a nemá dost energie, určitě to nebude mlékem. Příroda si umí poradit – ženské tělo je uzpůsobené tak, že vytváří přesně takové mléko, které dítě v daném věku potřebuje. Žádné mateřské mléko proto není slabé ani nevýživné.

Tvorbu mléka je také možné podpořit homeopatiky nebo bylinkami - například benedikt lékařský, jestřabina či pískavice řecké seno.

Každá žena i miminko je jiné, každý má jinou cestu na svět. Porodní asistentky jsou tu od toho, aby ženám s kojením vždy pomohly. Studentky porodní asistence Fakulty zdravotnických studií ZČU V Plzni se s tématikou poporodního období a kojení setkávají ve druhém ročníku tříletého studia.

Během odborné praxe pak studentky procházejí péči o novorozence, péčí o ženu po vaginálním, ale i operativním porodu a také podporují ženy v kojení. Do budoucna se navíc plánuje značně rozšířit i laktační poradenství u žen v komunitním prostředí.

Tomuto tématu a dalším s těhotenstvím spojeným se věnuje Fakulta zdravotnických studií v rámci květnové osvětové kampaně „Společně proti alkoholu v těhotenství“. Tato kampaň vznikla v partnerství s Karlovou Univerzitou a nestátní neziskovou organizací podporující rodiče předčasně narozených dětí a neonatologická oddělení v České republice Nedoklubko.

Kampaň Společně proti alkoholu v těhotenství je realizována za podpory Západočeské univerzity v Plzni, a na jejím YouTube kanálu je k dispozici přednáška i na toto téma s názvem Kojení - dar života. 

Autor: Markéta Hallová