Jakub Horyna

Jakub Horyna

Krajská koalice ODS, TOP 09, Pirátů a hnutí STAN je zbořena. Většina zastupitelů na pondělním krajském zastupitelstvu podpořila návrh hnutí ANO na odvolaní krajské rady jako celku. O nové koalici bylo podle všeho jasno mnohem dříve než v pondělí. Obratem byl totiž zvolen hejtmanem Pirát Rudolf Špoták. Piráti upekli koalici s hnutím ANO a STAN. ODS a TOP 09 poslali do opozice.

ODS je připravena vyslyšet výtky Pirátů, kvůli kterým Piráti v lednu odhlasovali vypovězení koaliční smlouvy v Plzeňském kraji. Na začátku pondělního krajského zastupitelstva to řekl náměstek hejtmanky a člen vyjednávacího týmu ODS a TOP 09 Pavel Karpíšek.

Pokud Piráti na podzim 2020 za každou cenu chtěli zamezit tomu, aby hnutí ANO nevládlo Plzeňskému kraji, nyní tomu svým nečekaným odchodem z krajské koalice otevřeli dveře. ODS podle informací redakce dnes požádala hnutí ANO o termín k jednání.

ODS vyzvala Piráty, aby vzali zpět svůj odchod z krajské koalice. Stojí to v pátečním usnesení zastupitelského klubu ODS s podporou TOP 09 a nezávislých starostů, které má redakce Plzeň.cz exkluzivně k dispozici. Čas na rozhodnutí mají Piráti do středečního poledne.

Koalice na Plzeňském kraji se po roce fungování rozpadla. K ledu ji poslali Piráti, kteří si odhlasovali odchod do opozice. Události signalizují nejen zásadní rozpory mezi některými členy koalice, ale de facto potvrzují zahájení volební kampaně ze strany Pirátů.

Piráti ztrácí půdu pod nohama. Rok po krajských volbách a pár měsíců před těmi komunálními na svém fóru vyhlásili hlasování o odchodu z krajské koalice. Podle vlastních slov jim vadí, že v koalici hrají druhé housle a nedokáží se prosadit. Někteří koaliční politici ale jednání Pirátů považují za důkaz jejich neschopnosti a další pokus o zviditelnění.

Pořádné dusno začíná být ve vládní koalici. Na svědomí ho má poslanec hnutí STAN Jan Farský, který se rozhodl zuby nehty držet své poslanecké funkce i přesto, že následujících půl roku stráví v zámoří. Skandální chování poslance, které už si namazal na chleba i Miroslav Kalousek z koaliční TOP 09, se nyní bude řešit na koaličním jednání. 

Pod palbou ostré kritiky jeposlanec Jan Farský z hnutí STAN. Poté, co oznámil, že zůstane poslancem i přesto, že ho čeká půlroční stáž v USA, se do něho pustili dokonce i jeho vlastní voliči a koaliční partneři. Ti hovoří o podvodu na voliče a volají po položení mandátu.

Štíhlý stát, minimum byrokracie a funkční a efektivní veřejná správa. To nesmí být jen sen občanů, ale i jeden z hlavních cílů současné vlády. Rostoucí počty náměstků na jednotlivých ministerstvech s tím ruku v ruce nejdou, zmražení platů politiků už ano.

Plzeňská společnost West Media Communication, člen skupiny Euronova Group, stojí za reklamním spotem, který představil novou hvězdu pražské veřejné dopravy. Jmenuje se Karolína Hubková a už devět let vozí cestující po hlavním městě. Po úspěších na sociálních sítích je nyní sympatická tramvajačka hlavní postavou televizní reklamy a billboardů.