Jakub Horyna

Jakub Horyna

Tři disciplíny, tři finálové účasti. A pouhých dvacet setin sekundy od bronzové medaile! Plavkyně Slavie VŠ Plzeň Kristýna Horská má za sebou povedené mistrovství Evropy v krátkém bazénu, které se na začátku listopadu konalo v ruské Kazani. Čtyřiadvacetiletá rodačka z Prahy a svěřenkyně trenérky Petry Škábové, která posílila plzeňský klub v minulém roce, si tak po startu na olympijských hrách v Tokiu užila další vrchol této sezony. „Samozřejmě mě mrzelo, že mi medaile na prsařské dvoustovce unikla o dvě desetiny, ale pořád je to můj zatím nejlepší výsledek, takže nemohu být nespokojená,“ hodnotila Horská evropský šampionát. Ale vezměme to pěkně popořádku. Plavkyně Slavie VŠ se postupně představila na tratích 400 metrů polohový závod, 200 metrů prsa a 200 metrů polohový závod.

Senátoři na svém středečním jednání zamítli návrh dosluhující vlády na zmrazení platů ústavních činitelů na pět let. Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Pro zamítnutí novely hlasovalo 57 ze 68 přítomných členů horní komory. 

Vyjednávání o nové podobě koalice pořádně vázne. Podle zdrojů Deníku N za to mohou Piráti, kteří prý velmi často mění názory a celý proces tak velmi brzdí.

Ivana Mádlová se možná pro někoho trochu překvapivě stala jedničkou na kandidátce ANO 2011 pro letošní parlamentní volby, když přeskákala stranické matadory v čele s poslancem Janem Volným. V následujících odpovědích na naše otázky pak ale můžete vidět, že se jedná o ženu s nevšedním záběrem a zkušenostmi, která své angažmá v politice bere spíše jako projev občanské angažovanosti a zodpovědnosti.

V Česku žije přes milion lidí se zdravotním postižením. Patří mezi ně i česká paralympionička, právnička a krajská lídryně Přísahy Nicole Fryčová, která těmto lidem pomáhá překonávat bariéry. I přesto, že se řada věcí za poslední roky zlepšila, ani dnes není pro lidi s postižením snadné vyřídit agendu na úřadě nebo se pohybovat po ulici. Plzeň není výjimkou.

pátek, 17. září 2021 15:50

Nová restaurace zve na chutě z Koreje

Korejská kuchyně taková, jaká skutečně je. Tedy autentická, moderní s celosvětovými trendy. A právě takovou ji připravuje nově restaurace s obchodem HAN FOOD, kterou najdete v obchodním centru Olympia v Plzni. 

V sobotu 18. 9. otevře společnost Xiaomi v Plzni v ulici Smetanovy sady 15 svou dvacátou první prodejnu na území České republiky. S dalšími sedmi pop-up story tak je značkové zboží Xiaomi dostupné na celkem 28 místech. V rámci akce bude potřeba dodržovat předepsaná pandemická opatření. V sobotu 18. 9. otevře společnost Xiaomi v Plzni v ulici Smetanovy sady 15 svou dvacátou první prodejnu na území České republiky. S dalšími sedmi pop-up story tak je značkové zboží Xiaomi dostupné na celkem 28 místech. V rámci akce bude potřeba dodržovat předepsaná pandemická opatření. 

Narodil se v Plzni, odkud ale stále dojíždí do Prahy, kde florbalový talent Petr Majer válí za pražský Chodov. S ním letos získal v nejvyšší soutěži bronzové medaile, před pár dny se navíc osmnáctiletý střelec dočkal velikého triumfu na mezinárodní scéně. Vydatně pomohl českým juniorům k obhajobě zlatých medailí na mistrovství světa v Brně. Na šampionátu si připsal tři góly a především asistenci u vítězné finálové trefy na 4:3 pouhých 99 vteřin před koncem normální hrací doby, když právě po Majerově skvělé individuální akci a průniku po levé straně rozhodl bitvu o zlato proti Finsku jeho spoluhráč Matěj Čermák.

Říká se, že trpělivost hory přenáší a v případě plavce Jana Šefla to platí minimálně dvojnásob. Ke startu na olympijských hrách v Pekingu 2008, Londýna 2012 i Rio de Janeira 2018 mu vždy chyběl jen maličký kousek. Ale i když plzeňský rodák a dlouholetá opora místního PK Slavia VŠ překročil v kolonce věku třicítku, zabojoval a na čtvrtý pokus se na vrcholný sportovní svátek pod pěti kruhy kvalifikoval na trati 100 metrů motýlek. A protože měl za sebou i krutou zkušenost z dopingové aféry poté, co mu na večírku kamarád nasypal do pití trochu kokainu, zocelený si užil olympiádu o to víc.

"Od chvíle nástupu do letadla směr Tokio, až po vystoupení v Praze po návratu jsem zažíval jedny z nejkrásnějších chvil svého života," svěřil se Jan Šefl, který se loni přestěhoval do Ústí nad Labem a hájí barvy tamější Ústecké akademie plaveckých sportů. V Japonsku na stometrové motýlkářské trati předvedl v rozplavbě čas 52,52. Semifinále mu uniklo, celkově obsadil 37. místo.

Tolik vás atmosféra olympiády pohltila?
Šlo to postupně. Byť jsem zaplaval limit na konci dubna, tak na mě nikterak olympijská nálada nedopadala. Nic zásadního se vlastně neměnilo. Až do doby, kdy jsem nafasoval olympijské věci. Teprve tam jsem si uvědomil, že fakt jedu.

Co vás v Tokiu nejvíce nadchlo?
Nemohu vypíchnout jeden nebo dva zážitky. Prožil jsem nádherné chvíle. Tomu pocitu samozřejmě pomáhal fakt, že jsem se v reprezentačním a vlastně i v celém olympijském týmu cítil jako doma. Cítil jsem, že jsem součástí výjimečné akce s výjimečnými lidmi.

Je vám 31 let, máte za sebou celou řadu evropských a světových šampionátů. Jaké bylo sledovat největší světová esa v Japonsku?
Po plavecké stránce bylo bezesporu úžasné sledovat jízdu Barušky Seemanové na 200 metrů kraul. Jsem nesmírně rád, že jsem po dlouhé době viděl sebevědomého českého plavce, jak se s odvahou pouští do soubojů s největšími hvězdami. Tokio ukázalo plaveckému světu nové obličeje, nové plavecké techniky. Stávající světoví plavci typu Peaty, Dressel sice vyhrávali, ale ostatní borci jim těžce šlapali na paty a v následujících letech to budou mít chlapci setsakra obtížné. Naopak mi bylo líto pozorovat vyždímanou a utrápenou Katinku Hosszú. Nikdo výrazně nedominoval. Ale obecně platí, že startovní pole se smrskává a přicházejí mladé pušky.

Olympijské hry nabízejí setkání se sportovci z jiných odvětví. Měl jste možnost fandit a popovídat si s největšími českými hvězdami?
Po společenské stránce mě strašně bavilo být součástí oslav prvních dvou zlatých medailí, pozorovat lídrovské schopnosti Tomáše Satoranského, skromnost Petry Kvitové. Mám asi více zážitků a poznatků než na jedno povídání. Každý den byl něčím výjimečný, zapsal se do dějin buď českého, nebo světového sportu. S velkou nadsázkou teď říkám, že jsem možná rád, že jsem nezažil předchozí olympijské hry. Nesrovnávám a nemohu být tedy ani zklamaný, že jsme nemohli tam anebo onam, fandit kolegům přímo na sportovištích. I v této covidem osekané formě to byly naprosto skvělé a neobyčejné hry.

S výjimkou jedné sezony v KHL v dresu čínského Kunlunu je hokejový centr Tomáš Mertl od léta 2017 oporou hokejové Škody Plzeň. V jejím dresu tak v září začne svou čtvrtou sezonu, oproti těm předchozím však bude v jedné věci zcela nová. Po boku nebude mít kanonýra Milana Gulaše, letitého parťáka a spolužáka z dětství, se kterým v Plzni vytvořil elitní útočné duo. Oba vyrůstali v rodných Českých Budějovicích, kam se Gulaš rozhodl na závěr kariéry vrátit. S výjimkou jedné sezony v KHL v dresu čínského Kunlunu je hokejový centr Tomáš Mertl od léta 2017 oporou hokejové Škody Plzeň. V jejím dresu tak v září začne svou čtvrtou sezonu, oproti těm předchozím však bude v jedné věci zcela nová. Po boku nebude mít kanonýra Milana Gulaše, letitého parťáka a spolužáka z dětství, se kterým v Plzni vytvořil elitní útočné duo. Oba vyrůstali v rodných Českých Budějovicích, kam se Gulaš rozhodl na závěr kariéry vrátit. 

„Takový je prostě hokejový život. Pevně věřím, že to zvládneme i bez Milana, že budeme dál konkurenceschopní a budeme se v tabulce pohybovat někde nahoře, stejně jako předchozí roky. Zvykám si na jiné spoluhráče a určitě to půjde,“ říká pětatřicetiletý Tomáš Mertl. Českou nejvyšší soutěž si kromě Plzně a mateřského Motoru zahrál také v Hradci Králové, v KHL si vyzkoušel kromě Kunlunu také angažmá v Záhřebu a Ufě.

S Milanem Gulašem jste mohli hrát téměř poslepu. Oba máte v létě individuální přípravu, potkávali jste se doma na jihu Čech?
Samozřejmě. Tedy ne, že bychom spolu vyloženě pravidelně trénovali, ale občas jsme šli na led, zahráli si proti sobě v lehkém tempu s dalšíma klukama, spíš na kondici. Pokaždé jsme si alespoň popovídali, probrali novinky.

Spekulovalo se, jestli se s ním do Českých Budějovic rovnou nevrátíte i vy. Bylo to ve hře?
Nebylo, i když se mě na to spousta lidí ptala. Takhle to prostě vykrystalizovalo. Milan se vrátil domů, já jsem ještě v Plzni. A sám jsem ani žádnou změnu neinicioval. Mám ještě smlouvu, chci tady splnit to, k čemu jsem se zavázal. A především jsem v Plzni spokojený já i moje rodina, takže je všechno v pořádku. Co bude za rok, to se uvidí. Určitě bude záležet i na tom, jak se mi bude v příští sezoně dařit.

Změnil jste třeba něco letos v individuální přípravě na suchu?
Odrazilo se v ní to, že jsem minulý rok hodně marodil s třísly. Podle toho jsem tréninkový proces musel trošku upravit. Jel jsem víc podle pocitů. Když jsem viděl, že mám dost síly, na zátěži jsem přidal. Když se třísla malinko ozvala a nohy tahají, raději jsem zvolnil. V tom je výhoda, že v létě trénuji sám a můžu si to nastavit tak, jak tělo potřebuje. Ale zároveň dobře vím, že musím mít natrénováno, abych byl dobře připravený.

V Plzni nastalo hodně změn. Odchod Gulaše, přišli noví trenéři Baďouček s Říhou, dva švédští útočníci. Jakou sílu má kádr?
Změny jsou znát a bude chvíli trvat, než si všechno sedne. Zatím to vypadá solidně, ale soudit jen podle přípravných zápasů nejde. Uvidíme, jak nám to půjde v extralize.

Je příchod nových trenérů vždy i novou výzvou?
Určitě. Novou výzvou je vlastně každá sezona, ale když se k tomu přidají i noví trenéři, je to ještě silnější. Čeká nás náročný ročník, jeden tým přímo sestupuje, další půjde do baráže. Tlak na kluby bude všude velký. Hodně bude záležet, jak se nám povede začátek sezony, od toho se vždy všechno odvíjí. A já už se těším, až to začne naostro.

Trenéři zkouší, jak by mohla fungovat vaše spolupráce s Michalem Bulířem, velkou posilou Plzně z Liberce. Myslíte, že vám to bude klapat?
Proč by ne. Je to šikovný hokejista, umí si najít správné pozice a dobře vystřelit. Kvalitní koncový hráč. Samozřejmě je Michal jiný typ hráče než Milan Gulaš, který zároveň hodně tvořil a měl vynikající přihrávku. Ale věřím, že Bulda svoji roli zvládne. Teď jde o to, abychom nastavili správnou chemii, aby nám to šlo. A když ne se mnou, tak s někým jiným, pořád je čas zkoušet.

V kabině jsou také tři švédští hokejisté. Zní jejich mateřština často?
Mezi sebou samozřejmě mluví švédsky. To je normální, když jsem byl v cizině s klukama z Česka, taky jsme mluvili po našem. Ale důležité je nestranit se ostatních. A to v Plzni platí. Bavíme se anglicky a musím říci, že kluci ze Švédska zapadli perfektně. Oni na to mají dobrou náturu.

Co očekáváte od nové sezony?
Minulý rok byl takový, jaký byl. S koronavirem, bez lidí... Doufám, že fanoušci už na stadionech budou. A protože se sestupuje, bude to náročná sezona. Hodně týmů posílilo, jsem napjatý, až se sezona rozjede. Hlavně doufám, že začneme dobře. Musíme jít postupně, sbírat body a mít zdravé sebevědomí.